Poznajcie AP Jacket z przyszłości! Klasyczna kurtka do HEMA w kosmicznym stylu [edycja limitowana]

Nasz niedawny wpis na temat kostiumu landsknechta w stylu Warhammera wzbudził Wasze zainteresowanie, co zachęciło nas dalszych eksperymentów. Także dziś będzie o kolejnym projekcie zainspirowanym SF. Tym razem na warsztat wzięliśmy klasyczną już kurtkę z oferty Histfenc, którą pewnie większość z Was dobrze kojarzy. Przed Wami AP Jacket nie z tej ziemi. Jesteście ciekawi, co z tego wyszło?

Zacznijmy w takim razie od początku, czyli od naszej inspiracji – future soldier, żołnierz przyszłości. To częsty motyw w dziełach popkultury z gatunku science fiction, których fabuła toczy się w niedalekiej przyszłości na Ziemi lub w kosmosie, ukazując wówczas historię podboju innych planet.

Mając w pamięci różnego rodzaju wizje przedstawiające żołnierzy przyszłości – na przykład w grach, książkach, komiksach, firmach czy w kreskówkach, jak chociażby:
● Kosmiczni Marines w Warhammerze 40,000;
● Żołnierze kosmosu (Starship Troopers, film z 1997);
● Exosquad (serial animowany, 1993-1995);
● czy seria gier typu X-COM, Fallout;

możemy wskazać pewne cechy wspólne ich zbroi. Jakie? Nowoczesne, kompozytowe pancerze z mocno zarysowaną klatką piersiową, które często są wyposażone w wielkie naramienniki. Nierzadko całość “uniformu” tworzą elementy w kontrastujących ze sobą barwach. Z pewnością można byłoby wymienić tego znacznie więcej, jednak to właśnie te wyróżniki zwróciły naszą uwagę i stały się dla nas inspiracją.

AP Future Soldier – nieziemska ochrona tułowia

Jako bazę do tego projektu wybraliśmy wspomnianą już AP Jacket, klasyczną kurtkę do HEMA w kolorze czarnym. Co w niej zmienilismy? Jeśli chodzi o sam wygląd kurtki, to wprowadziliśmy kilka nowych elementów. Na ramionach dodaliśmy wstawki z niebieskiego materiału, nawiązujące do ogromnych naramienników. Podobna modyfikacja pojawia się także w dolnej części pleców oraz na brzuchu, co optycznie wyszczupla talię i podkreśla te części naszej stylizacji, które w kosmicznym pancerzu powinny być ruchome i elastyczne (jak np. u Iron Mana).

Przejdźmy do kwestii technicznych. Tak samo jak w klasycznym AP do uszycia tej kurtki wykorzystaliśmy tkaninę 350N. Niezmienny pozostał także krój oraz układ warstw włókniny wewnątrz. Wprowadziliśmy jednak parę modyfikacji, dzięki którym nieco zboostowaliśmy naszą kurtkę do HEMA.

  • Dla lepszej regulacji standardowych rozmiarów na plecach dodaliśmy pasek, który znacie z innych naszych kurtek. I niektórzy z Was nawet już pytali o to kiedy takie rozwiązanie się pojawi w klasycznym AP. (Jak Wam się widzi wprowadzenie paska regulacyjnego na stałe w naszym klasycznym modelu? Co sądzicie o takiej zmianie? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach).
  • Wszyliśmy na całej długości frontu zakładkę z rzepem, dzięki której jest trudniej uszkodzić zamek, w ten sposób uzyskujemy także podwójne zapięcie. Więc gdyby w trakcie turnieju uszkodzeniu uległby zamek, to zakładka na rzep nadal zapewnia ochronę i umożliwia dalsze korzystanie z kurtki bez konieczności przerywania walki. Takie rozwiązanie znajdziecie we wszystkich nowszych modelach naszych kurtek do HEMA (np. Cadet, Hussar, Officer).
  • Na rękawie od barku do łokcia oraz na obojczyku umieściliśmy taśmy, do których można montować różnego rodzaju ochraniacze na ręce (takie tak jak na przykład w kurtkach PRO), dzięki czemu da się dodatkowo zabezpieczyć przedramiona i łokcie

W ten sposób dzięki paru zmianom polepszyliśmy właściwości klasycznej AP Jacket i to bez stosowania kosmicznych technologii. 😉

Kurtka będzie przez jakiś dostępna w sprzedaży w naszym sklepie. I jako że jest to edycja limitowana, to mamy przygotowaną ograniczoną liczbę egzemplarzy – więc kto pierwszy, ten lepszy. Więcej na temat samej kurtki i jej parametrów znajdziecie na stronie AP Jacket Future soldier.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, dawajcie znać w komentarzach. Jak zawsze czekamy na Wasz feedback – jesteśmy ciekawi, jak Wam się widzi nasza futurystyczna wizja klasycznej kurtki do HEMA.