Miecz i puklerz SPES – zestaw do szermierki historycznej rodem z 1300 roku

Początki pisanych tradycji szermierczych w Europie wiążą się z anonimowym traktatem szermierczym Manuskrypt I.33 (w skrócie nazywanym l.33). Jest to najstarszy dokument opisujący sztukę szermierczą, a zarazem jeden z najstarszych podręczników sztuki walki w ogóle. Jak podają różne źródła został spisany około 1300 roku, a przedstawione w traktacie postaci są ubrane na typową dla XIII wieku modłę. Manuskrypt przez długi czas znajdował się w Tower of London, obecnie jest przechowywany w British Museum w Londynie.

Traktat ten zawiera spisane w języku łacińskim (i częściowo niemieckim) wskazówki opisujące walkę na miecz i puklerz. Ukazano w nim scholaris oraz sacredos – ucznia i kapłana, który najprawdopodobniej zanim wstąpił do zakonu, parał się zawodowo wojaczką. Na ilustracjach postacie te ukazane zostały jako nieopancerzeni szermierze w walce. Duchownego można bez trudu rozpoznać za sprawą tonsury. Sztuka szermiercza opiera się tu na siedmiu custodies – a więc postaw oraz zasłon przed różnego rodzaju akcjami szermierczymi. W l.33 przedstawiono cięcia, pchnięcia, parowania oraz rozbrojenia. I co ciekawe, na ostatnich stronicach traktatu pojawia się także kobieta – Walpurgia (stąd dokument bywa nazywany Walpurgis Fechtbuch).

Jak się pewnie już domyślacie, nie bez powodu wspominamy ten dokument. Jako że bardzo cenimy sobie walkę na miecz i puklerz (nie mniej niż na miecz i tarczę ;)), to naturalną koleją rzeczy było wprowadzenie takiego sprzętu do HEMA na stałe w naszej ofercie. A chyba trudno o lepszą inspirację niż najstarszy zachowany traktat szermierczy ukazujący walkę właśnie za pomocą wyżej wspomnianego sprzętu. Jaki mieliśmy zamysł i jak nam to w takim razie wyszło?

Jednoręczny miecz do HEMA z serii Blue

Zacznijmy od ostrza. Zależało nam przede wszystkim na tym, by stworzyć miecz jednoręczny o niewielkiej wadze, ponieważ pozwala to na dłuższe sparowanie. I zależnie od intensywności może to być albo lekka, finezyjna praca przy zasłonach opisanych w I.33 – albo dynamiczna walka, wymagająca od nas zarówno szybkości oraz precyzji, jak i sporo uwagi, by nadążyć za tym, co dzieje się wokół na polu walki. Waga miecza jest tu istotna także z innego względu, bo trzymany w drugiej ręce puklerz jest dość ciężki, a co za tym idzie – będziemy musieli zaangażować więcej siły aby parować / zasłaniać się przed atakami przeciwnika.

Miecz ten, jak na dobry miecz do HEMA przystało, pozwala na osadzenie pchnięcia dzięki zakończonym puntą sztychu oraz elastycznej, uginającej się przy pchnięciu głowni. Tak jak w całej naszej serii Blue (do której należy także ten kord oraz szabla) zdecydowaliśmy się na rękojeść wykonaną z niebieskiego tworzywa, które dzięki swojej elastyczności, eliminuje jeden z problemów rękojeści drewnianych, a mianowicie pękanie wzdłuż słojów drewna.

Dane techniczne
● waga: 750 g
● dł. głowni: 74 cm
● dł. rękojeści: 10,5 cm
● dł. całości: 90 cm
● dł. jelca: 16,5 cm
● średnica głowicy: 4,5 cm
● szer. głowni: 3,8 cm (w najszerszym miejscu, zwęża się do 1 cm. Głownia zakończona
puntą, posiada średnią sztywność i zwęża się ku końcowi.)
● środek ciężkości: 11 cm
● twardość: 48-50 HRC
● stal: 50 HF

To tak w skrócie, jeśli chodzi o miecz – po więcej szczegółów odsyłamy do naszego sklepu.

Puklerz do HEMA

Przy puklerzu zdecydowaliśmy się na umbo o większej średnicy, więc bez problemu możecie trzymać tarczę mając nałożoną dużą rękawicę. Dzięki temu w razie utraty czy upuszczenia puklerza będziecie mogli kontynuować walkę z samym mieczem (albo przejdziecie do zapasów) bez ryzyka, że uszkodzicie sobie dłoń.

Aby przedłużyć żywotność puklerza, wokół umba zamieściliśmy pierścień wykonany z tworzywa syntetycznego. Takie rozwiązanie ma także inną zaletę – używanie naszej tarczy nie spowoduje, że podłoga sali treningowej zamieni się pobojowisko składające się z fragmentów tkanin, skóry czy drewnianych drzazg – które jak pewnie wiecie, podczas treningu sypią się na potęgę w walce z tradycyjnie wykonanym puklerzem w ręku. Z kolei imacz, czyli wewnętrzną część puklerza, wykonaliśmy z drewna i zakonserwowaliśmy ją olejem duńskim, co pozwala na bardzo pewny chwyt i jest po prostu estetyczne. Więcej na ten temat przeczytacie w sklepie Histfenc.

Dane techniczne
średnica: ~ 30 cm
średnica umba: ~ 16,6 cm
głębokość: ~ 19 cm
wysokość umbra: ~ 6,5 cm
waga: ~ 1280 g

Jak Wam się podoba taki zestaw? Macie może pomysł, jak go można zmodyfikować? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.